Egészen friss eljárást vezetett be Müller Cecília Országos Tisztifőorvos. Amennyiben egy kórház COVID-tesztet végez egy páciensen és utólag feleslegesnek bizonyul, akkor sajnos az intézménynek kell állnia a tesztelés költségét. Ennek mi értelme van azon kívül, hogy minél kevesebbet teszteljünk és szebbek legyenek a számaink?
Új utasítást adott ki a koronavírustesztekről csütörtökön Müller Cecília tisztifőorvos. A birtokunkba került utasítás alapján – melyről a Népszava is beszámolt – “tervezett egészségügyi beavatkozások esetén a SARS-CoV-2 vírus PCR teszttel történő vizsgálata akkor szükséges és indokolt, ha a beteg az NNK által kiadott eljárásrend szerint COVID-gyanúsnak minősül”.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ aktuális eljárásrendjét, amire Müller hivatkozik, június 12-én adták ki. Ez alapján az számít Covid-gyanús esetnek, aki
- a betegség legjellemzőbb tünetei, a köhögés, láz, nehézlégzés, hirtelen szaglás- és ízlelésvesztés közül legalább egyet produkál;
- és aki emellett az elmúlt 14 napban szoros kapcsolatban volt igazoltan fertőzött személlyel, vagy bentlakásos szociális- vagy egészségügyi intézmény lakója vagy dolgozója volt.
Friss, csütörtöki utasításában a tisztifőorvos azt írja, hogy a fertőzés szempontjából magas kockázatúnak minősített beavatkozások esetén sem kell már tesztelni, az aktuális előírás a védőeszközök viselése.
Az utasítás első felében arról van szó, hogy mikor kell és nem kell tesztelni. A második része alapján azonban inkább úgy tűnik, hogy a második esetben inkább nem szabad, mintsem csak nem kell tesztelni. A tisztifőorvos ugyanis arra figyelmezteti a kórházakat, hogy ha egy kórházból sok minta érkezik, akkor vizsgálatot rendelnek el.
Elvben annak megállapítására, hogy nem alakult-e ki góc, de Müller azt is megjegyzi, hogy “[a]mennyiben a vizsgálat eredményeként az kerül megállapításra, hogy a Kórház nem az NNK által kiadott aktuális eljárásrend szerint járt el a PCR vizsgálatok megrendelése során, az NNK megteszi a szükséges intézkedéseket és a PCR vizsgálatok költségét a kórházaknak kell megfizetniük“.Vagyis a fölöslegesnek ítélt tesztek árát elvonják a kórházaktól – amiket amúgy ugyanúgy a központi költségvetésből finanszíroznak, mint a tesztekért most fizető NNK-t.